godlo.jpg

Konkurs Recytatorski

Szukaj

Użytkownicy

Naszą witrynę przegląda teraz 33 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj633
Wczoraj1198
Ogółem1762964
Twoje IP:54.226.36.60
Gminne obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej PDF Drukuj Email

Z okazji przypadającej w tym roku 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia w naszej szkole uroczyście upamiętniono ofiary masowego mordu na wojennych jeńcach polskich, w większości oficerach Wojska Polskiego. Szczególny hołd złożono zamordowanym synom Ziemi Krasnostawskiej, bohaterom tragicznej historii, podporucznikowi Wacławowi Bucht i starszemu posterunkowemu Franciszkowi Manachiewiczowi.

W gminnych obchodach rocznicy zbrodni katyńskiej, których gospodarzem był Wójt Gminy Krasnystaw Janusz Korczyński licznie uczestniczyli zaproszeni goście: Rodziny Ofiar Katyńskich – Wacława Bucht i Franciszka Manachiewicza, Przewodniczący Rady Gminy Leszek Szeniak, Dyrektor Biura Senatora RP Lucjana Cichosza Igor Stasiuk, Dyrektor Biura Posła RP Grzegorza Raniewicza Jacek Winiarczyk, Andrzej Małysz z ramienia Wojewody Lubelskiego, Henryk Radej – Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie Oddziału Zamiejscowego w Chełmie. Władze administracyjne Powiatu reprezentował Przewodniczący Rady Powiatu Marek Nowosadzki, Wicestarosta Powiatu Krasnostawskiego Andrzej Kmicic, Radny Powiatu Krasnostawskiego Pan Krzysztof Zieliński, członek Zarządu Rady Powiatu Henryk Czerniej. Wśród zaproszonych znaleźli się przedstawiciele służb mundurowych, władz administracyjnych gminy, radni, sołtysi i dyrektorzy placówek oświatowych.
Uroczystość, która miała szczególny wydźwięk ze względu na żałobę narodową rozpoczęto Mszą Św. poświęconą pamięci ofiar zbrodni katyńskiej i ofiarom katastrofy z 10 kwietnia. Minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy nie wrócili z ostatniej podróży. Cześć tym, którzy polegli za Ojczyznę 70 lat temu oddano uroczystym Apelem Poległych. Goście, którzy zabierali głos podkreślali ogrom tragedii, która dotyka nasze państwo, dziś i w przeszłości. Mówili, że nie można zapomnieć o tych straszliwych chwilach.
Kulminacyjnym punktem gminnych obchodów rocznicy zbrodni katyńskiej było uczczenie pamięci dwóch ofiar, podporucznika Wojska Polskiego Wacława Bucht i starszego posterunkowego Policji Państwowej Franciszka Manachiewicza. Tym bohaterom poświęcono pamiątkowe tablice i „Dęby Pamięci”, nad którymi opiekę będą sprawować od tej pory uczniowie naszej szkoły. Członkowie Rodzin Katyńskich i przedstawiciele władz złożyli kwiaty i zapalili znicze. Zaproszeni goście i uczniowie wysłuchali przemówienia, które prezydent RP Lech Kaczyński miał wygłosić 10 kwietnia na cmentarzu w Katyniu, recytacji okolicznościowych wierszy i pieśni patriotycznych.
Uroczystości towarzyszyło motto – słowa patrona szkoły ks. Jana Twardowskiego „Przemijamy jak wszystko by w ten sposób przetrwać”.

 

  
 
Joomla Templates by Joomlashack