godlo.jpg

Konkurs Recytatorski

Szukaj

Użytkownicy

Naszą witrynę przegląda teraz 85 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj2037
Wczoraj2433
Ogółem2154992
Twoje IP:54.81.220.239
Aktualności
Spotkanie autorskie PDF Drukuj Email
Aktualności
Czwartek, 13 Grudzień 2018

13 grudnia gościliśmy w szkole pana Mirosława Leszka  Iwańczyka – poetę, członka Związku Literatów Polskich. Po powitaniu gościa przez dyrektor Małgorzatę Polichę wysłuchaliśmy jego refleksji na temat polskiej historii, dróg do niepodległości. Mogliśmy zapytać o inspiracje literackie.

Następnie autor przedstawił swoje publikacje i zaprezentował wybrane przez siebie wiersze z tomu „Polska Niezłomna” – najnowszego zbioru wierszy zadedykowanego bohaterom walk o niepodległość.

Mirosław Iwańczyk pisze wiersze, eseje historyczne i literackie, publikuje w czasopismach literackich takich jak „Nestor”,  „Egeria”, „Wschód” i „Powinność”.

Legenda patriotyzmu

/Józef Piłsudski/

Olśniony dziełami wieszczów,

stąpał po ich śladach.

Tak jak oni, kochał Litwę,

śnił o wolnej Polsce.

Wciąż powtarzał słowa Kordiana:

„Polska Winkelriedem narodów”.

Wypełniony marzeniami,

dotknięty przeczuciem przedświtu,

wyruszył historycznym szlakiem

w mroczną przestrzeń,

rozświetlić Polsce przyszłość.

Zesłany na Sybir,

ścigany przez carat jak dzikie zwierzę,

nie zraził się, nie poddawał.

Walczył heroicznie, aż do zwycięstwa.

Prowadził go w bój Król Duch,

szedł za nim kształtować nowe dzieje.

Powołał związki strzeleckie,

sformował legiony,

pierwszą kadrową wyłonił,

stał się legendą dla młodych.

Napisał zwycięską księgę

Polski niepodległej.

 
Grunt to rodzina PDF Drukuj Email
Aktualności
Czwartek, 13 Grudzień 2018

W grudniu większość z nas myśli już o świętach, a to sprzyja rozbudzaniu rodzinnej atmosfery, dlatego w tym miesiącu działania naszej szkoły koncentrują się podkreśleniu wartości rodzinnych. O znaczeniu rodziny, jej roli i zadaniach rozmawiano podczas godzin wychowawczych. Uczniowie wszystkich klas wykonywali papierowe bombki, na których 12 grudnia rysowali swoją rodzinę, a na przygotowanych serduszkach pisali odpowiedzi na pytanie: „Za co kocham swoją rodzinę?”. Bombki i łańcuch, który powstał z papierowych serc zawisły na wspólnej choince.

 
Grudniowy Laur 2018 – nagrodzeni, wyróżnieni PDF Drukuj Email
Aktualności
Czwartek, 13 Grudzień 2018

12 grudnia w Gminnym Centrum Kultury odbył się XII Powiatowy Konkurs Recytatorski „…serce oddałam wioskom”. Trzynastu uczniów naszej szkoły przystąpiło do zmagań konkursowych. Wszystkim gratulujemy.

Główne wyróżnienie – Grudniowy Laur – w kategorii klas IV-VIII przypadł Kacprowi Chemiczowi z klasy VI. Wyróżnienia odebrali: Amelia Książek, Oliwia Sulikowska, Klaudia Czyż, Mikołaj Koziej.

Dziękujemy za udział w konkursie: Marice Barczuk i Magdalenie Kwitek, Lenie Brzozowskiej i Nikole Mazurek, Julii Siewak, Karolinie Malczewskiej, Wiktorii Hawryluk i Bartłomiejowi Sadowskiemu.

 
Wzruszająca lekcja historii PDF Drukuj Email
Aktualności
Czwartek, 13 Grudzień 2018

„Wzruszające spotkanie” to najczęstsze określenie, które pojawiło się w opiniach uczniów klas: VII, VIII i III gimnazjum po spotkaniu z byłymi więźniami obozów koncentracyjnych. 11 grudnia mieliśmy wyjątkową okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii. Gośćmi uczniów byli panowie: Zdzisław Badio – były więzień obozu na Majdanku i Jerzy Jeżewicz - były więzień hitlerowskiego obozu koncentracyjnego dla małoletnich w Łodzi, do którego trafił jako niespełna trzyletnie dziecko. Obaj panowie opowiadali o okrutnych czasach II wojny światowej, życiu w obozie. Przestrzegali, by młodzi ludzie – dziś uczniowie -  nigdy nie dopuścili do wybuchu wojny.

Wspomnienia gości wywarły duże wrażenie na słuchających ich uczniach:

„Usłyszałam o prawdziwej ludzkiej krzywdzie. Wiele się dowiedziałam i cieszę się, że mogłam poznać naocznych świadków historii”; „Było bardzo interesująco. [Panowie] są żywą historią, a to spotkanie powinno nas uświadomić i ostrzec przed ponowną wojną”; „Spotkanie z panami nauczyło mnie wielu rzeczy. Podobał mi się sposób, w jaki wszystko tłumaczyli. Z chęcią spotkałabym się z nimi ponownie”; „Mili panowie. Bardzo mi się podobało, bo było ciekawie. Zainteresowało mnie to, o czym mówili.”; „Spotkanie było bardzo ciekawe. W tamtych latach ciężko było w porównaniu z tym, co jest dziś”; „Opowieść obu panów była bardzo piękna, wzruszająca.”; „Byłem bardzo zaciekawiony tym spotkaniem, dowiedziałem się bardzo dużo, nie wiedziałem, że takie rzeczy mogły się dziać”; „Na spotkaniu dowiedziałam się jakie kiedyś były straszne czasy. Były cierpienie i ból. Prawie się popłakałam. Nigdy nie chciałabym, żeby teraz była taka wojna”.; „Nie chciałabym być na ich miejscu i przeżywać tak straszne rzeczy. To był największy koszmar, o którym wysłuchałam”; „Ciekawe wspomnienia, bardzo poruszające”.

 
Jednak warto się uczyć! PDF Drukuj Email
Aktualności
Czwartek, 13 Grudzień 2018

11 grudnia w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyła się uroczysta gala wręczenia stypendiów najzdolniejszym uczniom województwa lubelskiego ufundowanych przez Zarząd Województwa Lubelskiego. Stypendia utalentowanym uczniom z Lubelszczyzny wręczali Marszałek Województwa Jarosław Stawiarski oraz Wicemarszałek Dariusz Stefaniuk.

Gospodarze gali gratulowali uczniom wysokich wyników w nauce. Wśród wyróżnionych znalazł się Mikołaj Kalisz z klasy VII, uczeń naszej szkoły. Stypendium otrzymała także nasza ubiegłoroczna absolwentka Anna Olech. Stypendia przyznawane były za osiągnięcia w nauce i reprezentowanie szkoły w roku szkolnym 2017/2018.

Otrzymane stypendium uczniowie mogą przeznaczyć na cele edukacyjne związane z ich potrzebami naukowymi, m.in. udział w kursach i zajęciach pozaszkolnych, obozach naukowych, wymianach językowych, na zakup literatury fachowej, książek, podręczników.

Uwaga Uczniowie! Każdy w Was ma szansę na sukces, ale wymaga to pracy.


 
Mikołajki - fajny dzień w szkole PDF Drukuj Email
Aktualności
Czwartek, 06 Grudzień 2018

 
Warsztaty profilaktyczne PDF Drukuj Email
Aktualności
Czwartek, 06 Grudzień 2018

4 grudnia w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne zorganizowane dla uczniów klas IV-VIII i III gimnazjum. Uczniowie pracowali w trzech grupach pod opieką psycholog z poradni w Tomaszowie Lubelskim.

W klasie IV tematyka zajęć dotyczyła uzależnień. Czwartoklasiści wskazywali różne rodzaje nałogów. Następnie rysowali portret osoby uzależnionej od alkoholu, narkotyków, palenia papierosów. Omawiali zmiany zachodzące w organizmie i wyglądzie zewnętrznym człowieka. Na zakończenie uczniowie odgrywali scenki rodzajowe, uczące trudnej sztuki odmawiania – asertywności.

Zajęcia dla uczniów klasy VII poświęcone były diagnozie trudności wychowawczych, integracji, sposobom radzenia sobie z agresją i wrogością rówieśników.

Uczniowie klas VIII i III gimnazjum rozmawiali o przyczynach, skutkach niewłaściwych zachowań, uczyli się skutecznego odmawiania.

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Jawność finansów publicznych

Joomla Templates by Joomlashack