godlo.jpg

Konkurs Recytatorski

Szukaj

Użytkownicy

Naszą witrynę przegląda teraz 33 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj422
Wczoraj973
Ogółem1606921
Twoje IP:54.196.38.114
Aktualności
Pierwsza polska konstytucja PDF Drukuj Email
Wtorek, 01 Maj 2018

W czwartek, 3 maja, będziemy obchodzić 227.  rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Konstytucja uchwalona w 1791 roku przez Sejm Wielki, zwany też Czteroletnim, pod nazwą „Ustawy rządowej” była pierwszą w Europie, a drugą na świecie po konstytucji amerykańskiej ustawą zasadniczą regulującą ustrój państwowy. Obowiązywała jedynie przez kilkanaście miesięcy. W opracowaniu dokumentu brała udział światła grupa patriotów skupiona wokół dwóch stronnictw: patriotycznego i królewsko – dworskiego.  Ostateczną jej wersje opracowali wspólnie król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj.

Konstytucja powstała „dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic”. Ustawa zasadnicza była zapisana w 11 artykułach. Wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Gwarantowała prawo powszechnej wolności dla szlachty i mieszczaństwa. Regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Zwycięska Targowica anulowała cały dorobek Sejmu Wielkiego, w tym uchwaloną ustawę zasadniczą. Po odzyskaniu niepodległości już w 1919 roku 3 maja został ogłoszony świętem narodowym. Podczas II wojny światowej w czasie okupacji niemieckiej i radzieckiej święto zostało zdelegalizowane. Od 1990 roku Święto Konstytucji 3 maja znów jest świętem narodowym.

 
14 lat temu wstąpiliśmy do UE PDF Drukuj Email
Wtorek, 01 Maj 2018

1 maja 2004 roku, Polska wraz z Czechami, Słowacją, Węgrami, Litwą, Łotwą, Estonią, Słowenią, Cyprem i Maltą wstąpiła do Unii Europejskiej. Było to największe w historii rozszerzenie UE. Dla Polski UE to bezpieczeństwo polityczne i gospodarcze.

 
Święto Konstytucji PDF Drukuj Email
Wtorek, 01 Maj 2018

30 kwietnia uczestniczyliśmy w apelu z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie przypomnieli zebranym kolegom i koleżankom okoliczności uchwalenia ustawy zasadniczej, zapoznali z sytuacją polityczną ówczesnej Polski. Usłyszeliśmy wiersze i piosenki związane z tą rocznicą.

 
11. konkurs recytatorski „W kręgu poezji ks. Jana Twardowskiego” PDF Drukuj Email
Niedziela, 29 Kwiecień 2018

26 kwietnia 2018 r. po raz jedenasty odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski „W kręgu poezji ks. Jana Twardowskiego”. W tym roku gościliśmy 34 recytatorów ze szkół powiatu, miasta i gminy Krasnystaw. Komisja konkursowa w składzie: Dorota Rybczyńska, Dorota Korkosz i Barbara Wójcik wyłoniła dziewięciu laureatów w trzech kategoriach wiekowych oraz przyznała wyróżnienia.

Wśród dzieci z klas I-III nagrody odebrały: Nikola Jarosz, Nicole Mazurek i Julia Węcławek.

W klasach IV-VI nagrodzone zostały: Marcelina Kliszcz, Zuzanna Wróbel i Zuzanna Zegar.

W ostatniej grupie wiekowej, klasy VII i uczniowie gimnazjów, laureatami zostali: Dominika Jurczyńska, Krystian Mojski i Karolina Stasieczek.

Jury wyróżniło Aleksandrę Kazimierczuk i Aleksandrę Sulkowską – obie uczennice szkół podstawowych oraz Amelię Niedźwiadek i Oliwię Panas z gimnazjum.

Serdeczne gratulacje dla nagrodzonych, wyróżnionych i pozostałych uczestników. Podziękowania dla nauczycieli za przygotowanie uczniów do konkursu.

 
Zapraszamy Pierwszoklasistów do naszej szkoły! PDF Drukuj Email
Piątek, 23 Marzec 2018
 
Kolejna lekcja pływania PDF Drukuj Email
Poniedziałek, 19 Marzec 2018

Uczniowie naszej szkoły wytrwale uczą się pływać. Tym razem zajęcia na miejskim basenie zorganizowano w ramach „Programu powszechnej nauki pływania” dla uczniów klas III. Zajęcia prowadzone były przez instruktorów: Mirosława Berbecia, Małgorzatę Kapitan i Szczepana Olchowskiego. Już na pierwszych zajęciach dzieci zapomniały o lęku przed wodą i świetnie się bawiły. Taka alternatywa dla lekcji wychowania fizycznego wszystkim bardzo przypadła do gustu. Czas minął niespodziewanie szybko i już teraz dzieci z utęsknieniem czekają na następny wyjazd na basen.

 
Brawo Ania Olech! PDF Drukuj Email
Czwartek, 15 Marzec 2018

Świetna wiadomość – nasza gimnazjalistka Ania Olech została laureatką konkursu biologicznego organizowanego przez Lubelskiego Kuratora Oświaty. Ania uzyskała 37 pkt. na 40 możliwych do zdobycia i był to 2 wynik w województwie.

Gratulacje dla Ani i nauczyciela Dariusza Sułka.

Poniżej zdjęcie Ani na Uniwersytecie Warszawskim w czasie zajęć laboratoryjnych z chemii w ramach projektu „I Ty możesz zostać olimpijczykiem”.


 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Joomla Templates by Joomlashack